O mnie – kim jestem i czym się zajmuje

Cześć! Nazywam się Michał Golubiński. Pracuje jako genetyk w Laboratorium Paleogenetyki i Genetyki Konserwatorskiej w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w badaniach tzw. kopalnego DNA (czyli uzyskanego ze szczątków martwych organizmów) oraz wykorzystaniem badań genetycznych w genealogii.

Wszystko zaczęło się wiele lat temu od mojej największej pasji jaką jest wspomniana genealogia. Poszukiwania przodków zainteresowały mnie jeszcze jako małego chłopca i ewoluowały z biegiem lat, po drodze byłem inicjatorem różnych lokalnych projektów oraz pełniłem funkcje członka Zarządu oraz Prezesa Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Do dzisiaj aktywnie działam w projektach indeksacji źródeł metrykalnych mając na swoim koncie ponad 350 tysięcy zindeksowanych pozycji. Genealogia jednak bardzo mocno łączy się z genetyką i z roku na rok to właśnie ta dziedzina coraz bardziej pochłaniała moją uwagę. W efekcie przełożyło się to na ukończenie studiów magisterskich oraz kontynuowaniem doktoratu w kierunku genetyki.

Obecnie moje badania nad kopalnym DNA skupiam głównie na populacjach, które w przeszłości zamieszkiwały obszar współczesnej Polski w okresie od neolitu po wczesne średniowiecze. Zależy mi na propagowaniu rzetelnej wiedzy naukowej na temat badań kopalnego DNA oraz popularyzacji genealogii genetycznej wśród amatorów.

Wszystkich zainteresowanych tematyką badań kopalnego DNA oraz podjęciem współpracy na przykład przy badaniach materiału kostnego czy popularyzacji takich badań zapraszam do kontaktu:

m.golubinski@cent.uw.edu.pl

tel. 609 059 448

Przykład tego czym zajmuje się w pracy można zobaczyć na krótkim filmie z poszukiwań szczątków kostnych do badań genetycznych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej zorganizowanych przez Artura Troncika ps. „Saper” na jego kanale Underground Passion:

O genealogii można posłuchać w mojej rozmowie w Radio Park:

Share: